Didžiausios pasaulio religijos

Žmonijos istorijoje religija vaidino ir toliau vaidina svarbų vaidmenį. Ji padeda suprasti mūsų egzistencijos prasmę, nustatyti moralinius principus ir susieti žmones bendruose tikėjimo bendruomenėse. Šiame straipsnyje pateiksime trumpą apžvalgą apie penkias didžiausias pasaulio religijas pagal šalininkų skaičių.

Krikščionybė

Krikščionybė yra didžiausia pasaulio religija, turinti daugiausiai šalininkų. Ji kilo I amžiuje po Kr. Viduržemio jūros regione, pagrįsta Jėzaus Kristaus mokymais. Pagrindiniai krikščionybės šventieji raštai yra Biblia, susidedanti iš Senojo ir Naujojo Testamentų. Krikščionybė suskirstyta į kelias pagrindines šakas: katalikybė, ortodoksija, protestantizmas ir kitos mažesnės grupės.

Islamas

Islamas yra antra pagal dydį religija pasaulyje. Ji atsirado VII amžiuje Arabijos pusiasalyje, pagrįsta pranašo Mahometo mokymais, kurie buvo užrašyti Korane. Musulmonai tiki vienu Dievu (Alahu) ir laikosi penkių principų, apimant namazą (maldą), zakatą (elgetavimą), saumą (postą), hadžą (piligriminę kelionę į Meką) ir šahadą (įsipareigojimą). Yra du pagrindiniai islamo šakos: šiitai ir sunnai.

Hinduizmas

Hinduizmas yra viena seniausių religijų, kuri kilo Indijoje mažiau nei 2000 metų prieš Kr. Tai yra labai įvairi religija, su daugybe dievų, šventųjų raštų ir praktikų. Pagrindiniai šventieji raštai yra Vedos, Upanišados, Bhagavad-gita ir Ramajana. Dharma, karma ir sansara yra pagrindiniai hinduizmo konceptai.

Budizmas

Budizmas kilo V-IV amžiuje prieš Kr. Indijoje kaip atsakas į hinduistines doktrinas. Jo įkūrėjas, Gautama Siddharta, žinomas kaip Buda, pasiūlė kelią išsilaisvinimui nuo kančios. Pagrindiniai budistų tekstai yra sutros. Pagrindiniai budizmo mokymai yra Četyri Šventieji tiesų teiginiai ir Aštuonkojis kelias.

Sikizmas

Sikizmas kilo XV amžiuje Šiaurės Indijoje dėl Guru Nanak mokymų. Sikų bendruomenės laikosi Guru Granth Sahib šventojo rašto, kuris apima pagrindinius sikizmo mokymus apie Dievo vienybę, žmogaus padorumą ir altruizmą.

Šios penkios religijos, nors ir skirtingos savo mokymais ir praktikomis, turi bendrą bruožą – jos visos siekia paaiškinti žmogaus egzistencijos prasmę ir nurodyti kelią dvasiniam tobulėjimui. Nors yra daug kitų mažesnių religijų ir dvasinių tradicijų, šios penkios religijos yra labiausiai paplitusios ir turi didžiausią įtaką pasauliui.